
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 1 kV |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| RoHS | Compliant |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 11 mA |
| Packaging | Tube |
| On-State Current | 8 A |
| On-State Voltage | 1.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
Stock: 63
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90701
Ext.Price$0.90701
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90701 | $0.90701 |
| 10 | $0.69677 | $6.96770 |
| 25 | $0.65096 | $16.27400 |
| 50 | $0.60816 | $30.40800 |
| 100 | $0.50071 | $50.07100 |
| 300 | $0.47503 | $142.50900 |
| 500 | $0.45066 | $225.33000 |
| 1000 | $0.42030 | $420.30000 |
